همایش سیمان

برگزاری همایش سیمان و مقاوم‌سازی سازه‌های بتنی  
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهریز در اولین همایش سیمان و سازه‌های بتنی، تعامل علم با صنعت و استفاده از نیروی جوان را از ابزارهای مهم برای پیشرفت هر جامعه‌ای معرفی کرد.

محمدرضا ابرقویی در این همایش با اشاره به اهمیت ارتباط علم با صنعت در زمینه‌های مختلف گفت: تبادل تجربه بین جویندگان عرصه علم در دانشگاه و تلاشگران عرصه صنعت می‌تواند نقش بزرگی در توسعه همه جانبه یک جامعه داشته باشد.وی تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهریز با ایجاد دفتر علم و صنعت در دانشگاه توانسته است ارتباط خوبی با کارخانه سیمان بوهروک ایجاد کند.وی افزود: پویایی دادن به مطالب علمی و به کارگیری آنچه یک دانشجو در عرصه علم می‌آموزد در عرصه صنعت هدف مجموعه واحد مهریز است.

ابرقوئی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهریز در اردیبهشت ‌‌١٣٨١ مجوز تاسیس از سازمان مرکزی گرفت و در مهر ‌‌٨١ با ‌‌٣۵ دانشجو در قالب ‌‌۵ رشته کارخود را شروع کرد و هم اکنون ‌‌٢٨ رشته مصوب دارد.وی گفت: به لطف خدواند متعال تنها دانشگاهی هستیم که در بین دولتی وغیردولتی همه گرایش‌های برق را داریم و به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌ایم که این واحد به سمتی پیش برود که تمام رشته‌ای مهندسی در دانشگاه دایر شود.

 رییس دانشگاه آزاد مهریز تصریح کرد: هم اکنون نیز با ‌‌٢۶ عضو هیات علمی که ‌‌٧ عضو در مقطع دکتری در حال تحصیل هستند، تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا بهترین امکانات آموزشی را برای دانشجویان فراهم کنیم.ابرقوئی گفت: خوشبختانه به گونه‌ای گام برداشته‌ایم که تعداد دانشجویان ما در سه سال گذشته به صورت جهشی رشد داشته است.وی ادامه داد: برگزاری این همایش نوید بخش تعامل هرچه بیشتر با کارخانه سیمان بوهروک مهریز یزد را می‌دهد، همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهریز و کارخانه سیمان بوهروک مهریز یزد و همچنین استانداری یزد در این زمینه باعث ایجاد مثلثی شده است که اگر این همکاری ادامه یابد، رشد علم و تعامل آن با صنعت شتاب بیشتری به خود خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: برای رشد هر مجموعه‌ای سه نیروی عمده باید وجود داشته باشد یکی از این نیروها نیروی جوان است که به لطف خداوند متعال کشور ما هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی دارای نیروی جوان بسیار خوب و کارآمدی است، دومین عامل منابع طبیعی است که به جرأت می‌توان گفت تمامی منابع طبیعی در کشور ما وجود دارد و عامل مدیریت که مهمترین عامل است.رییس دانشگاه آزاد مهریز در ادامه اظهار امیدواری کرد: بتوانیم با استفاده از بکارگیری نیروی جوان و نخبگان علمی دانشگاه زمینه ارتقاء و پیشرفت مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهریز را فراهم کنیم.

در ادامه این همایش عباس دیرین مدیرعامل کارخانه سیمان بوهروک مهریز یزد به معرفی این کارخانه و مراحل تکمیل آن پرداخت و افزود: از سال ‌‌١٣٨۶ تولید کلینچر شروع شد و در سال ‌‌١٣٨٧ اولین آسیاب سیمان به تولید رسید و در نهایت سال ‌‌١٣٨٩ آسیاب سیمان دوم به تولید رسید و در این مقطع از زمان نیز ‌‌٢٢/۵ کیلومتر جاده دسترسی به کارخانه به بهره‌برداری رسید.وی افزود: کارخانه سیمان بوهروک یزد هدف اصلی خود را تولید سیمان با کیفیت و قابل قبول مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران می‌داند و این موضوع را برای مجموعه سیمان بوهروک یزد بسیار با اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه مدیریتی کارخانه سیمان بوهروک یزد این تقاضا را دارد از همه عزیزانی که به نوعی سیمان بوهروک یزد را مصرف می‌کنند در هر مقطع از زمان هرگونه نوسانی در کیفیت سیمان بوهروک یزد مشاهده کردند بلافاصله به دفتر فروش کارخانه و بدون فوت وقت گزارش دهند.در ادامه این همایش تعدادی از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهریز مقالاتی را در زمینه سیمان و مقاوم سازی سازه‌های بتنی ارائه دادند که به مقالات برتر جوایزی به رسم یاد بود اهدا شد.

این مراسم که با حضور هیات رئیسه کارخانه سیمان بوهروک مهریز یزد و اعضای هیات رئیسه و هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهریز و بیش از ‌‌٢٠٠ نفر نفر از مسؤولان، کارشناسان ساختمات و اساتید و دانشجویان استان برگزار شد، در خصوص وضعیت بناهای یزد و نحوه استفاده از سیمان در ساخت و سازها و مقابله با حوادث طبیعی و زلزله بحث و بررسی صورت گرفت.

اولین همایش سیمان و مقاوم‌سازی سازه‌های بتنی به مناسبت روز ملی زلزله با همکاری کارخانه سیمان بوهروک مهریز یزد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهریز و همچنین استانداری یزد برگزار شد.

بی‌اعتنایی متولیان به همایش سیمان و محیط ‌زیست
محیط زیست > آلودگی  - گروه محیط زیست:‌
همایش ملی سیمان، بتن و محیط زیست بدون حضور مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور کمرنگ متولیان صنعت سیمان آغاز به کار کرد.

این در حالی است که سازمان حفاظت محیط زیست یکی از متولیان این همایش بود.
در این همایش که به منظور بررسی راهکارهای کاهش آلایندگی‌های ناشی از صنعت سیمان برگزار شد، سخنرانان با تحسین و تمجید از کارخانه‌های سیمان،  وضعیت این کارخانه‌‌ها را از نظر کاهش آلایندگی بسیار مطلوب توصیف کردند.

این در حالی است که آلودگی‌های ناشی از کارخانه‌های سیمان همواره بحث برانگیز بوده است. برای نمونه، آلایندگی کارخانه سیمان دورود باعث افزایش بیماری‌های تنفسی در این شهر شده  و در بسیاری موارد دیگر، کارخانه‌های سیمان از عمده‌ترین منابع آلاینده هوا به شمار می‌آیند.

به گزارش همشهری، مهندس مس فروش، مدیر کل محیط زیست وزارت صنایع و معادن، در این همایش وضعیت کارخانه‌های سیمان را از نظر زیست محیطی غیرقابل تصور وصف کرد و افزود: با هم اندیشی وزارت صنایع و معادن و سازمان حفاظت محیط‌زیست کارخانه‌های سیمان به سمت صنعت سبز سوق داده شده ؛ به‌طوری که با استفاده از روش‌های جدید خروجی آلایندگی این کارخانه‌ها به زیر 20 میلی‌گرم کاهش یافته است که این بسیار عالی است.

وی در حاشیه این همایش در پاسخ به این پرسش همشهری که آیا وضعیت کارخانه‌های سیمان از لحاظ زیست‌محیطی مورد تأیید شماست گفت: ما متولی و مرجع تایید‌کننده نیستیم بلکه وظیفه ما تولید سیمان است.

مس‌فروش، بدون ذکر آمار کارخانه‌های سیمان که از فیلتر استفاده می‌کنند،  خاطرنشان ساخت: هرجا مشکلی در بخش فیلتر داشتیم یا سیستم‌های هیبرید لازم بوده،   اقدامات لازم صورت گرفته و در مواردی هم در حال اجراست. برای رفع آلایند‌گی‌های دیگر از جمله گرد و غبار،  آلودگی صوتی و پسماندهای ناشی از آلایندگی‌های صنعت سیمان نیز برنامه داریم.

این مقام مسئول در باره تخریب‌های ناشی از بهره‌برداری‌ معادن در عرصه‌های طبیعی کشور از جمله معدن سونگون در اراضی جنگلی ارسباران گفت: براساس قانون معادن، سه درصد بهره مالکانه از بهره‌برداران اخذ و برای بازسازی تخریب های ناشی از عملیات معدن کاری به حساب خزانه واریز می‌شود و متولی این قضیه هم وزارت جهاد کشاورزی است نه دستگاه‌های دیگر.

از سوی دیگر، سید احمد حسینی، دبیر این همایش ضمن انتقاد از حضورنداشتن مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این همایش با وجود آن که با هدف هم ‌اندیشی صاحبان کارخانه‌های سیمان و مسئولان حفاظت محیط زیست برای بررسی راه‌های حذف آلاینده‌ها برگزار می‌شود  اما با استقبال انجمن کارفرمایان سیمان مواجه نشد و جمعا 6 نفر از مدیران 70 کارخانه سیمان دراین همایش حضور داشتند.

ضمن آنکه تنها 25 مقاله دراین همایش عرضه شده که سازمان محیط زیست در این میان سهمی ندارد.

 
/ 0 نظر / 19 بازدید